Dywidendy

Cash is king, lub 10 rad w tzw. dywidendach

 

Firmom, które na emitowane przez siebie akcje wypłacają mniej więcej systematycznie, np. kwartalne dywidendy, poświęca się w ostatnim czasie więcej uwagi. Spowodowane jest to tym, że po zmianach w opodatkowaniu dywidend w USA, obniżył się próg podatkowy, maksymalnie na 15% - tak samo jak w opodatkowywaniu długotrwałych zysków kapitałowych.

Spółki, które nie wypłacają żadnych dywidendów, obecnie zaczynają inicjowac kwartalne wypłaty, a tymczasem pozostałe już odwrotnie, jeszcze bardziej dywidendy zwiększają. Jeśli główni przedstawiciele firm nie korzystają ze zgromadzonych zysków na dalszy rozwój firm, akcjonariusze zarządają przebiegu środków cashowych w ich kierunku.

Co więcej, można powiedziec, że inwestorzy postrzegają dywidendy w większym stopniu jako stabilny element na rynku volatilním. W tym roku np. wg indeksu Standard and Poor´s 500 akcje wartośc firm wypłacających dywidendy wyrosła o 16,7%, przy czym u spółek niewzypłacających ta wartośc to tylko 9,8%. Obecnie zakres dywidendów jest w porównaniu z zyskami na historycznie nieskim poziomie, pozostaje zatem niezwykle wiele przestrzeni do wykorzystania na ich zwyższanie. W roku 1980 w indeksie Standard and Poor´s 500 było 94% firm z dywidendami, teraz jest ich 75%.

W tym roku u kilku firm dysponujących większymi cashowymi rezerwami możliwe było monitorowanie de facto wypłacania double dywidendów. Z drugiej strony stále ustalone, regularne, kwartalne dywidenda a co więcej jednorazowa wypłata środków gotówkowych. Na przykład Microsoft ze swą wielką rezerwą gotówkową wypłacił nadzwyczajną gotówkową dywidendę w wysokości 3 USD a co więcej podowił regularną kwartalną dywidendę. Kolejnymi przykładami jednorazowych dywidend są między innymi firmy Blockbuster (BBI) z dziedziny zabawy i specyficzny przykład firmy Metro-Goldwyn-Maier (MGM) z nadzwyczajną dywidendą 8 USD za akcję.

Na podstawie wyżej wymienionych uwag managerowie szczytowych funduszy widzą wielki potencjał wzrostu dywidend (i oczywiście kursu) u tych 10 akcji:

Bellsouth (BLS) amerykański gigant telekomunikacyjny operujący na południowym wschodzie USA ma na podstawie silnego cash flow możliwośc zwyższenia dotychczasowe 27centowe kwartalne dywidenda a teraz wzrost szacowany jest na 10% vzrostu dywidend.

Legget and Platt (LEG) firma ta już 121 lat produkuje elementy mebli oraz dodatki samochodowe z siedzeniami włącznie oraz regularnie od 33 lat podwyższa dywidendy. Ostatnio oznajmiła zwyższenie dywidendów w listopadzie b.r. o 15 centów na akcji i według managerów funduszy ten trend powinien byc kontynuowany.

General Electric (GE) konglomerat przemysłowy obecnie wypłaca swym akcjonariuszom kwartalne dywidenda w wysokości 22 centów na akcji. Ze swymi rezerwami mógł początkiem grudnia b.r. ogłosic 10-procentowe podwyższenie dywidendów, co dzieje się już od 29 lat. W roku 2005 oczekuje się vzrostu zysku tej firmy o 13%, co jest wystarczającym powodem dla posiadania akcji GE.

Dow Chemical (DOW) firma produkująca produkty chemiczne oraz materiałów plastikowych, należąca do przemysłowych gigantów. Spółka dystrybuuje wśród akcjonariuszy cash w postaci kwartalnych dywidend w wysokości 33,50 centów na akcji, co reprezentuje 2,7% zysku akcyjnego. Analitycy przewidują w przyszłym roku ok. 50% wzrost zysku firmy, co jest powodem dla dalszego silnego przebiegu dywidend z tej 92-letniej firmowej ikony.

Edison International (EIX) firma z sektora utilit działająca na południu Kaliforni pokazuje obecnie wobec swoich akcjonariuszy bardziej życzliwą twarz. W listopadzie b.r. zwyższyła swoje kwartalne dywidenda o 25% na poziom 25 centów na akcji, co oznacza ok. 3,2% z zysku posiadania akcji. EIX o swą gotówkę troszczy się bardzo programowo, również tutaj egzystują pozytywne sygnały na dalszy wzrost zysków i przyszłych dywidendów.

Pfizer (PFE) chodzi o jedną z największych firm farmaceutycznych, które w ostatním czasie akurat nie cieszyły się wielkim zaufaniem inwestorów. Również PFE nie była na ten trend odporna. Tym niemniej firma zwyższyła w tym miesiącu płatnośc dywidendów o 12% na 19 centów na kwartał, co daje w sumie już 38 lat zwyższania akcjonariuszom wypłacanych płac w postaci dywidendów. W firmy farmaceutyczne obecnie inwestuje się na najniższych poziomach tzw. P/E ratio (stosunek kursu akcji i zysku na 1 akcji), także jest tutaj znaczna przestrzeń dla wzrostu, dla dywidendowego zysku w długotrwałej perspektywie.

U. S. Bancorp (USB) instytucja bankowa z siedzibą w Minneapolis i zapewniająca de facto kompleksowe usługi bankowe. Obecnie wypłaca dywidenda w stotunku 3,4% zysku akcji. Spółka jest zaplanowana na zdrowy wewnętrzny rozwój, dający więcej cashu i kontynuujący w długotrwałej politice umiarkowanego zwyższania dywidendowych pozycji.

Masco Corp. (MAS) firma produkująca produkty budowlane, kontynuuje zwyższanie dywidendów już 46 lat a ostatní wzrost wypłacanej kwartalnej dywidendy na wysokośc 18 centów na akcji wydarzył się we wrześniu b.r. Ten wzrost umożliwia firmie orientację kierowania firmą na długoterminowy zysk, zdrowy stan bilansu firmy i cash flow.

Exxon Mobil (XOM) petrochemiczny gigant należący do największych firm świata według rynkowej kapitalizaci, zakwalifikowany do indeksu DJIA. Firma wypłaca teraz kwartalne dywidenda w wysokości 27 centów na akcji, co stanowi 2,1% zysku akcji. Firma już 22 lata nieprzerwanie realizuje politykę wyższych dywidendów, a umożliwia jej to fakt, że jest wielkim generatorem cashu. W ciągu kwartału firma wytworzy ponad 5 mld USD wolnego kapitału.

Microsoft (MSFT) softwarowy olbrzym dysponujący obecnie więcej niż dużą ilością cashu. Tak jak większośc firm technologicznych dotąd nie orientował się na swych akcjonariuszy i wypłacał jedynie dywidenda w wysokości 8 centów na akcji za kwartał. Jednak obecnie konieczne jest poświęcenie większej uwagi zapleczu akcjowemu i posiadanie wielkiego cashu to oczywiście MSFT umożliwia w dośc znacznym stopniu. Również według analityków i managerów funduszy nieuniknione jest, aby Microsoft przystąpił również do znaczniejszego zwiększania wypłat dywidendów w kwartalnych odstępach. Realizacja jednorazowej dywidendy 3 USD za akcję wszystkim akcjonariuszom jest tego dowodem a ten scenariusz miałby miec swoją kontynuację. Rezervy cashu i nowo tworzony wolny kapitał to w pełni umożliwiają również w długotwerminowej inwestycyjnej perspektywie.

Capital Partners, a.s.
Ing. J. Stoulil

Spadek wartości
AAA26,191,91%
CETV349,00-3,00%
ČEZ890,001,37%
ECM49,102,19%
ERSTE847,300,59%
FORTUNA108,400,37%
KITD187,00-0,27%
KB4 200,000,48%
NWR277,003,55%
ORCO213,001,43%
PEGAS445,00-0,34%
P.MORRIS9 110,00-11,38%
O2416,801,66%
UNIPETROL185,70-0,70%
VIG970,00-0,41%
Index
PX1 241,900,76%
DAX7 254,633,06%
FTSE 1006 028,112,23%
CAC 404 006,652,51%
ATX2 845,941,88%
DJES 502 614,471,71%
BUX23 995,201,67%
WIG 202 930,291,46%
Russian dep.1 748,321,06%
DJI12 455,621,54%
Nasdaq2 801,082,04%
SP5001 331,541,44%
Nikkei 2259 606,821,76%
Indeksy futures
DJES 50 Fut.2 798,210,47%
DJI Fut.11 910,401,14%
Nasdaq Fut.2 242,960,65%
SP500 Fut.1 273,801,20%
Surowce
Crude Oil109,821,42%
Brent122,641,08%
Gold1 503,990,51%
Cooper428,501,42%
Silver44,922,16%
Coal128,96-0,35%
Forex
EUR/USD1,45241,32%
EUR/GBP0,88520,75%
EUR/CHF1,29400,32%
EUR/PLN3,9641-0,08%
EUR/HUF264,3300-0,64%
EUR/RUB40,77820,59%
EUR/CZK24,19400,11%
PLN/CZK6,10340,17%
HUF/CZK9,15430,73%
RUB/CZK0,5935-0,32%
GBP/CZK27,3310-0,64%
USD/CZK16,6569-1,22%
USD/CHF0,8910-0,98%
USD/JPY82,3500-0,29%
USD/PLN2,7290-1,39%
USD/RUB28,0779-0,82%
USD/GBP0,6094-0,57%

Zaktualizowane 20.4.2011 16:26

(Dane z opóźnieniem)

Dzisiaj jest 23.10. 2018
Nowy York 19:44
closed 13:46
Londyn 00:44
closed 07:16
Frankfurt 01:44
closed 07:16
Praga 01:44
closed 07:31
Moskwa 03:44
closed 04:16
Tokio 08:44
closed 00:16
cz ru hu pl ro si bg en
CAPITAL PARTNERS a.s. E-mail CAPITAL PARTNERS a.s.

Szukaj:  

Stockmarket Google Finance Market Watch